Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest najprostszą formą prowadzenia biznesu. Można ją założyć przez internet, ma charakter zorganizowany, wykonywana jest w sposób ciągły i we własnym imieniu. JDG nie jest zarządzana przez zewnętrzny podmiot. W 2024 roku nie trzeba było rejestrować swojej działalności gospodarczej, o ile dochody z działalności w każdym miesiącu nie przekroczyły 3 225,00 zł. Wówczas można było korzystać z przywilejów działalności nierejestrowanej. Bez rejestracji można wykonywać również działalność w zakresie agroturystyki, produkcję wina przez rolników oraz rolniczy handel detaliczny. Każda inna działalność, po przekroczeniu kwoty równej 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia wiąże się z koniecznością założenia firmy. JDG nie wymaga kapitału początkowego, można ją zawiesić lub zamknąć, wybrać formę opodatkowania czy wybrać ulgi podatkowe.
Kiedy forma jest niewystarczająca, czyli pojawia się konieczność zatrudnienia dodatkowych osób, zdobycia inwestorów, czy współpracy z innymi firmami, trzeba pomyśleć o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę powinno nastąpić wraz ze wzrostem przychodów i zysków. Często wiąże się to z koniecznością bardziej zaawansowanego zarządzania finansami, płynnością czy budżetowaniem. Warto przemyśleć przekształcenie działalności w spółkę , kiedy chcesz rozbudować sieć kontrahentów, tworzyć relacje biznesowe i zadbać o funkcjonowanie firmy na wyższym poziomie organizacyjnym.
Większe pieniądze to również wyższa odpowiedzialność. W przypadku JDG to przedsiębiorca odpowiada swoim majątkiem. Przekształcenie pozwala na ograniczenie odpowiedzialności przedsiębiorcy do majątku spółki, chroniąc tym samym majątek osobisty. Na korzyść przemawia również to, że banki i inne instytucje finansowe często wymagają transparentności, formalnego oddzielenia majątku prywatnego od firmowego oraz stabilności prawnej biznesu, co trudniej zapewnić w ramach prowadzenia JDG.
Zwiększenie skali działalności powoduje również większe ryzyko odpowiedzialności odszkodowawczej, czy zadłużenia. Spółka może pomóc w jego minimalizacji. Brak pełnej księgowości w przypadku JDG może stać się problemem, gdy biznes wymaga bardziej precyzyjnego zarządzania finansowego i organizacyjnego.
Przekształcenie JDG w spółkę dla wielu przedsiębiorców jest strategicznym krokiem, dostosowującym działalność do wymagań rosnącego biznesu i minimalizującym ryzyko prawne oraz finansowe. Pozwala również zabezpieczyć firmę na wypadek problemów osobistych właściciela takich, jak choroba czy inne nieprzewidziane zdarzenia.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie planu przekształcenia wraz z załącznikami. Muszą się tam znaleźć:
Następnie plan trzeba zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego i wystąpić z wnioskiem o wyznaczenie biegłego do zbadania planu przekształcenia, jeżeli jednoosobową działalność gospodarczą chcesz przekształcić w spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną.
Podwójnie trzeba zawiadomić wspólników o przekształceniu: pierwszy raz – najpóźniej na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia uchwały, drugi – w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia. Następuje podjęcie uchwały i złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego o rejestrację przekształcenia spółki i jej finalna rejestracja.
Zmiana działalności gospodarczej w spółkęniesie ze sobą wiele zmian. Pozwala zachować ciągłość dotychczasowej działalności, co oznacza, że firma funkcjonuje bez przerwy, a kontrakty, umowy i zobowiązania pozostają ważne. Spółka zapewnia bardziej elastyczne podejście do kwestii wynagrodzenia właściciela, co w wielu przypadkach pozwala na obniżenie kosztów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi.
Co ważne, przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę daje dostęp do korzystnych form opodatkowania, takich jak estoński CIT, który umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania, jeżeli zyski są reinwestowane. Należy również pamiętać, że trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnych – dotyczy takich czynności jak sprzedaż, darowizna, zamiana czy umowa spółki. Zmiana formy działalności wiąże się z przeniesieniem majątku i praw do spółki, dlatego trzeba opłacić PCC.
W przypadku przekształcenia w spółkę jednoosobową z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) lub akcyjną (S.A.) nie zmienia się podatek VAT. Jeżeli spółka otrzymuje osoby numer identyfikacji podatkowej, to ponownie musi zarejestrować się jako podatnik VAT. Dotyczy to jedynie sytuacji, w której doszło powstania spółek w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy. Przekształcona spółka staje się też podatnikiem CIT. Polecamy także nasz artykuł o błędach przy rozliczeniach podatkowych!
W przypadku jednoosobowej działalności właściciel odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem, zarówno prywatnym, jak i firmowym. W zależności od formy spółki (np. spółka z o.o., spółka akcyjna) odpowiedzialność za zobowiązania firmy jest ograniczona do majątku samej spółki.
W przypadku JDG przedsiębiorcy mają możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości (KPiR, ryczałt), co wiąże się z mniejszymi formalnościami. Spółka wymaga prowadzenia pełnej księgowości, co wiąże się z większymi kosztami obsługi księgowej oraz obowiązkiem sporządzania rocznych sprawozdań finansowych. Jeżeli planujesz zmianę formy działalności, wybierz księgowość w Otwocku, która pomoże Ci w prowadzeniu bieżących spraw.
W spółce można również zyskać większą elastyczność w pozyskiwaniu finansowania. Przedsiębiorca ma do dyspozycji możliwość emisji akcji, pozyskiwania kapitału od inwestorów, czy uzyskiwania kredytów na korzystniejszych warunkach. W przypadku JDG może korzystać z kredytów, pożyczek czy realizować zewnętrzne inwestycje, ale w ograniczonym stopniu.
Przedsiębiorca może zatrudniać pracowników, jednak musi samodzielnie zadbać o kwestie związane z zatrudnieniem, takie jak składki ZUS, urlopy itp. W spółce łatwiej zawierać umowy z pracownikami, a firma ma uregulowane procedury w zakresie HR i zatrudnienia. Jeżeli nie wiesz, jakie kroki podjąć jako pierwsze, z pomocą przychodzi biuro rachunkowe Anavo, które zapewnia obsługę księgową, kadrową i płacową niezależnie od formy prowadzenia działalności, wyboru opodatkowania czy wielkości przedsiębiorstwa.
Przekształcenie JDG w spółkę może być kluczowym krokiem dla rozwoju przedsiębiorców. Dzięki temu mogą zabezpieczyć swój majątek, zwiększyć efektywność zarządzania i poprawić warunki rozwoju biznesu. Dzięki możliwości wyboru rodzaju spółki można nie tylko zyskać transparentność finansową, zwiększyć wiarygodność w oczach banków i inwestorów, co ułatwia pozyskanie kapitału w formie kredytów lub inwestycji zewnętrznych, ale także zminimalizować ryzyko osobiste, bo przestaje się odpowiadać całym swoim majątkiem. Dla wielu przedsiębiorców to również ważne z perspektywy uporządkowania kwestii związanych z przekazaniem firmy następnym pokoleniom, co zwiększa stabilność i trwałość przedsiębiorstwa.