Poprawne rozliczenie podatków jest jednym z trudniejszych wyzwań dla przedsiębiorców. Gdy zajmujesz się tym samodzielnie, łatwo o popełnienie błędu lub niedotrzymanie urzędowego terminu. Przedstawiamy kilka praktycznych porad na temat tego, jak rozliczyć podatek dochodowy oraz jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów.
Podatek dochodowy jest podatkiem bezpośrednim. Oznacza to, że rozliczenia podatkowe spoczywają w tym wypadku bezpośrednio na podatniku, nie tak, jak ma to miejsce np. w przypadku podatku od towarów i usług. Obowiązek ten ciąży zarówno na osobach fizycznych (PIT), jak też prawnych (CIT). Osoby fizyczne często odprowadzają zobowiązanie za pośrednictwem płatnika, czyli np. pracownicy poprzez pracodawcę.
Rozliczenie podatku należy przeprowadzić w określanych przez ustawodawcę terminach raz w roku w postaci złożenia odpowiedniego zeznania podatkowego do właściwego Urzędu Skarbowego. Składana przez podatnika deklaracja dotyczy roku kalendarzowego. W związku z tym przesłanie jej do US możliwe jest wyłącznie po 1 stycznia następującego po roku, którego dotyczą rozliczenia podatkowe.
Do kiedy trzeba rozliczyć podatek w roku 2025? Dokumenty PIT-16, PIT-16A w nadchodzącym roku należy złożyć do 28 lutego 2025 roku. PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 trzeba rozliczyć do 30 kwietnia. Termin rozliczenia podatku CIT mija natomiast 31 marca.
Pracownicy w większości przypadków nie muszą zmagać się z wieloma trudnościami ze względu na to, że wprowadzone zostało rozliczanie E-PIT, dzięki któremu należy jedynie zaakceptować gotową deklarację. W bardziej skomplikowanych sytuacjach możesz liczyć na pomoc, jaką świadczy biuro rachunkowe Anavo. Z naszych usług skorzystasz m.in. w Józefowie i Karczewie.
Ustawodawca daje do wyboru 3 formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Możliwe jest rozliczenie na zasadach ogólnych według skali podatkowej (12 i 32%), w formie podatku liniowego 19% oraz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku wyboru innego sposobu rozliczenia niż zasady ogólne, konieczne jest zawiadomienie naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiąga pierwszy przychód w roku podatkowym.
Inne zasady obowiązują m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, fundacje, spółdzielnie czy spółki niemające osobowości prawnej. Stawka podatku CIT wynosi 19%, lecz mali podatnicy i firmy rozpoczynające działalność mogą na określonych zasadach skorzystać z obniżonej stawki wynoszącej 9%. W ustaleniu właściwego sposobu rozliczenia pomoże Ci biuro rozliczeń podatkowych Anavo. Oferujemy księgowość w Otwocku, a także w takich miejscowościach, jak Emów, Józefów czy Karczew.
Choć w przypadku każdego przedsiębiorstwa rozliczenie podatkowe będzie wymagało podjęcia innych działań i wzięcia pod uwagę innych czynników, można wyróżnić kilka najczęściej powtarzanych błędów, na które warto zwrócić uwagę. Nasze doświadczenie pokazuje, że kłopoty sprawia terminowość i wpadka dotycząca tej kwestii może zdarzyć się każdemu, szczególnie w przypadku mniej doświadczonych, początkujących przedsiębiorców. Im większe lub częstsze opóźnienia, tym wyższe koszty, które będą konsekwencją tych uchybień. Warto w związku z tym zdecydować się na pomoc doświadczonego biura księgowego, które dotrzyma wszystkich wymaganych terminów. Specjaliści z tego zakresu pomogą też w uniknięciu błędu związanego z nieprawidłowym dokumentowaniem transakcji. Podpowiedzą, jakie faktury oraz inne dokumenty będą niezbędne i przez jaki czas należy je przechowywać.
Osobną trudnością jest rozliczenie podatku z zagranicy. Każdy kraj ma bowiem niezależne systemy podatkowe, z których wynikają różne obowiązki. Warto gromadzić wszystkie dokumenty związane z pracą w innym państwie, w tym korespondencję wysyłaną przez tamtejsze urzędy. Kary za ewentualne uchybienia mogą być bardzo dotkliwe. Przykładowo – nierozliczenie podatku w Niemczech może wiązać się z konsekwencjami w postaci grzywny do nawet 10 000 euro lub pozbawienia wolności do 5 lat. Warto w związku z tym powierzyć rozliczenia podatkowe z zagranicy doświadczonemu księgowemu, który zna przepisy obowiązujące w danym kraju, a także będzie w stanie zrozumieć i zinterpretować korespondencję urzędową przesyłaną w innym języku.
Sposobem na uniknięcie wszystkich wymienionych wyżej problemów może być wybór biura rozliczeń podatkowych Anavo. Mamy wieloletnie doświadczenie we współpracy zarówno z małymi firmami, jak też spółkami giełdowymi. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta – doradzimy najlepszy sposób rozliczenia podatku, podpowiemy, jakie dokumenty będą niezbędne, a także dotrzymamy wszystkich terminów, jakich wymagają od Ciebie urzędy i instytucje państwowe. Warto powierzyć nam te kwestie, aby nie musieć samodzielnie poznawać zawiłości polskiego lub zagranicznych systemów podatkowych ani śledzić zmieniających się przepisów.